LESPROGRAMMA

Blok 5: PROGRAMMA SCHOOLJAAR 2011-2012

Vorig jaar (blok 4 van het studieraster) bestudeerden we o.a. de Vedânta en de Bhagavad Gîtâ en de zo boeiende Kosha’s en Sharîra’s Het viel toen op dat verschillende Sanskriettermen met hun samenstellingen niet uit de Vedânta kwamen en dat we daarvoor, om ze te begrijpen, ook een inzicht in Sâmkhya en Yoga darshana moesten bijhalen.

Het is merkwaardig hoe de Indische denkwerelden elkaar soms ogenschijnlijk tegenspreken en zelfs bevechten maar dat bekeken vanuit het Grote Geheel, ze elkaar gewoon opvolgen en aanvullen. De tegenstellingen worden op die manier overstegen en worden zo door degene die “door niet aflatende inspanningen” de wijsheidsleren in zichzelf heeft kunnen opnemen en van daaruit op de juiste manier weet te handelen. Dit is de yogi, de voltooide mens waarvan Heer Krishna zegt : “Dit wordt de volmaakte yogi genoemd”, wat dan weer naar Yogadarshana verwijst.

Dus dit jaar (blok 5 van het studieraster) zullen we gaan kijken naar Sâmkhya en Yoga wijsheidsleren. Wij gaan enkele uitermate belangrijke thema’s uit de leer van Patanjali in woord-voor-woord vertaling uit het sanskriet zien, ook reciteren, om ons te laten doorzinderen door het krachtige metrum van de verzen en zo de Yogasûtra in ons te voelen trillen.

De hieraan voorafgaande Sâmkhya darshana is de theoretische basis van de Yogasûtra en door Patanjali als dusdanig als gekend beschouwd. Patanjali wil ons de ervaring van het gehele yogapad duidelijk maken en vooral nadruk leggen op de noodzakelijke weg van meditatie, want alleen daardoor kande spirituele vooruitgang voor de mens mogelijk worden

Omdat de leer van Patanjali van zulke diepgang en doorzicht in de menselijke psyche getuigt, geven we als steun en voor ons Westerlingen tot beter begrip, een kleine inleiding mee in onze Westerse dieptepsychologie. Hoewel we denken dat deze nu gemeengoed geworden is wordt deze toch niet altijd zo goed gekend en begrepen. Het is er ons ook om te doen om het grote verschil duidelijk te maken tussen de benadering van Oost en West. nl. de eigen opvoeding als ‘Know your self’ ‘ken u zelf’.

Dan verleggen we onze aandacht naar de Yogatherapie, een medisch-metafysische maar vooral een op “Zuiverheid” of ‘op Sattva gerichte’ benadering van alle levensgebieden om de ziekteproblemen te verhelpen. Deze valt daardoor niet helemaal samen met de inzichten van Ayûrveda, de Indische geneeskunde. We willen daarin bestuderen hoe de religieus-Brahmanistische Indiër van hogere klasse de ziekten bekijkt en voorschriften geeft om de zieke mens te helpen met Hatha-Yoga, Prânâyâma, Shat Karma (zuiveringen), levenshoudingen en een naar méér sattvische normen aangepast dieet. Ook over het klierstelsel zullen we iets vertellen omdat de inzichten hierin zo merkwaardig vooruitstrevend (alles vanuit ervaring van binnenin !) en verschillend van onze Westerse opvattingen maar nu zelfs door de huidige westerse research bevestigd.

We verlaten het medische en gaan weer zoals elk jaar, naar het fysiologische gedeelte dat deze keer zal gaan over hart, bloedsomloop en lymfestelsel en hoe we met deze kennis onze yogapraktijk dan weer kunnen verrijken, o.a. door te leren naar binnen ervaren

Wat de Hatha Yoga theorie betreft zien we dit jaar de theoretische opbouw van een yogales. In de Hatha Yoga Praktijk komt Prânâyâma aan bod en de omgekeerde houdingen. Deze zullen ingebed worden in kleine praktijklessen, voorzichtig opklimmend in moeilijkheidsgraad in de loop van het jaar. Dit drukt de voorzichtigheid uit waarmee we voor deze beiden terdege rekening moeten houden.

Tenslotte willen we de aandacht vestigen op het feit dat er geen ernstige yoga of Hatha Yoga onderricht kan bestaan zonder de goede onderbouw van een Deontologie waaraan de yogadocent zich moet houden en hoe hij daarmee kan omgaan.

 

Nieuw vanaf dit jaar zal ook de Meditatiepraktijk gedurende de vijf jaar van de opleiding verplicht gemaakt worden. Er bestaat géén Yoga zonder meditatie.

 

De oud-leerlingen of alle personen die zich zouden geïnteresseerd voelen in bepaalde delen van ons programma, zijn hartelijk welkom en kunnen ons om informatie vragen :

Paula, Roeland en Hade De Nève

Werken dit jaar ook mee Pascale Joris, Liesbeth Briers en Conny Cams

Voor wie het jaarprogramma van vorig jaar nog wil raadplegen : klik : Jaarprogramma 2010-2011

Home