8th Militia HQ

Everything about the Dutch 8th militia in 1815 &
Sergeant Evert Roelof and the battle of
Waterloo .

 

http://home.scarlet.be/~tsh40803/8/8st.html

 

 

 

 

 

Generaal-majoor

Willem Frederik van Bijlandt

(1771~1855)

 

Above is the real picture of Van Bijlandt. It’s painted on a small medallion.

Many thanks to the “Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD)” in the Hague.

 

 

Commander of the 1e Brigade in June 1815



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Original signature and Heraldic weapon.

 

Willem Fredrik van Bijlandt is born on the 5th June 1771 in the Hague as the son of Admiral Alexander van Bijlandt and Anna van der Duyn.

At the age of 43 he took command of the 8th militia (1814) and soon afterwards (1815) of the 1st Brigade, 2nd Division.

 

In Dutch service:

9 December 1783 - Cadet with the Dragonders
24 June 1786 - Wachtmeester with the Gardes te Paard
11 August 1787 - Vaandrig in the Regiment Oranje-Gelderland
17 October 1786 - Vaandrig with the Regiment Hollandse Gardes te Voet in the rank of Luitenant
20 July 1790 - Luitenant in the rank of Kapitein

12 September 1794 - Kapitein in the Battalion of Colonel Schwartz
10 April 1795 - Leaves service after the French takeover
5 August 1795 - Present with the Prince of Orange's assembling of troops in Osnabrück

 

 

In British service:

12 November 1795 - Captain commanding a squadron of the British Hompesh' Cavalry Regiment in the Dutch West Indies
17 August 1796 - Majoor commanding the Jagers te Voet in the Dutch West Indies
25 July 1797 - Luitenant-colonel in the same outfit
10 August 1797 - Majoor with the rank of Luitenant-colonel in a cavalry regiment in Ireland
28 June 1800 - Luitenant-colonel
15 June 1802 - Leaves service after the Peace of Amiens

 

 

In Netherlands service:

1814 - Luitenant-colonel in the Battaillon Landmilitie No. 12 (later 8).
15 June 1814 – Colonel with the 12 (later 8) militie.
On 28 august 1814 he is awarded the Knighthood of “Brabant’. 

21 April 1815 - Generaal-majoor of the 2nd division, 1st Brigade.

 

 

 

Campaigns:

1793 and 1794 - in Brabant and Holland (Werwick, Meenen, Fleurus)
1795 to 1797 - in the Dutch West Indies (Trinidad)
1797 to 1802 - in Ireland (Balten-Mock)
1815 - in the Netherlands and France (Quatre Bras, Waterloo)

 

 

After Waterloo campaign:

 He became “Count  on 9 October 1815.

And luitenant-general of cavalry soon afterwards.

For his services during the Waterloo campaign he is awarded the 3th Class Knight MWO medal.

 

He died, age 84, at Breda on 25 october 1855.

 

 

 


Sources:

F. de Bas: Prins Frederik der Nederlanden en zijn tijd, Vol. IV; Schiedam 1904

F. de Bas and J. de T'Serclaes de Wommersom: La Campagne de 1815 aux Pays-Bas, d'après les rapports officiels Néerlandais; Bruxelles 1908

P.C. Molhuysen, P.J. Blok, L. Knappert: Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek, Vol. V; Leiden 1921