Geslaagde doopplechtigheid

Zaterdag 2 juni 2007 was een mooie warme dag waarop de doopplechtigheid werd gehouden naar aanleiding van de beëindiging van de eerste fase van de restauratiewerken aan de Maagdentoren. Ongeveer tweehonderd mensen zijn komen opdagen om het feestprogramma mee te maken, waaronder de ministers Dirk Van Mechelen en Frank Vandenbroucke, Vlaams parlementslid en Diests burgemeester Jan Laurys, burgemeester Manu Claes en verscheidene raadsleden van Scherpenheuvel-Zichem. Mensen die betrokken waren bij de heropbouw van het monument en last but not least vele sympathisanten van Zichem en omstreken, maar toch ook van verdere plaatsen.

Na de verwelkoming door voorzitter Pol Peeters werd het torenkindje gedoopt door “pastoor Munte” en zijn misdienaars Sander en Robrecht en bijgestaan door meter Denise Tuerlinckx en peter Eddie Janssens.

 

De bekende harmonie Sint Cecilia(Heren van Zichem) zorgde voor de gezelligheid met de “Mannekes van plezier” en het Zichemse volkslied “De borgerlijke Wagten van Sichem” met volle borst meegezongen door de menigte.

 

Achter de Zichemse vlag werd dan rustig naar de Markt gewandeld waar in de “Heren van Zichem” het sprekersgedeelte werd verder gezet.
Als eerste spreker kwam voorzitter Pol Peeters aan bod. Hij vroeg aan de burgemeester oog te hebben voor het Zichems patrimonium. Hij las een rits van historische gebouwen en plaatsen voor die ofwel verdwenen zijn, ofwel in slechte toestand verkeren. Hij dankte iedereen die aan de toren heeft meegewerkt. Aan minister Van Mechelen vroeg hij een snelle verderzetting van de restauratiewerken(fase 2) aan de Maagdentoren.
Als tweede spreker kwam architect Karel Breda aan bod. Aan de hand van beelden gaf hij de historiek weer van de stabiliteitswerken aan de toren. Een indrukwekkend werk gedragen door de aannemer “NV Monument”, maar ook door andere instanties zoals Triconsult , de T.V.Studiegroep Maagdentoren Zichem en het studiebureau Lode De Clercq.
Hiermee is het werk van Karel Breda aan de toren beëindigd. Mogelijk komt hij terug in actie in fase 2. Het muzikale duo “Secondhands” brachten het betekenisvolle nummer “If”.
Dan kwam de spreker waarvan goed nieuws werd verwacht, minister Dirk Van Mechelen . De minister sprak zijn interesse uit voor de Maagdentoren, die behoort tot de zeldzame donjons die ons land rijk is, maar ook belangrijk is voor het Europees patrimonium. Hij verklaarde dat nu bepaald ging worden welke restauratie ging toegepast worden om daarna de werken verder te zetten en de toren een toeristische bestemming te geven. De werken zouden volledig gedragen worden door het Vlaamse Gewest en dan overgedragen aan de stad Scherpenheuvel-Zichem om het te beheren samen met “Red de Maagdentoren vzw”. De minister richtte zich  tot de burgemeester met de vraag te zorgen voor een goede ontsluiting van de toren. Hij dankte ook de actiegroep “Red de Maagdentoren vzw” voor hun werking, die hij “soms een luis in de pels” van de overheden noemde, maar zei dat hun acties tot resultaat hebben geleid.
“Question” werd het tweede muzikaal nummer van “Secondhands”.
Tot slot was burgemeester Manu Claes aan het woord. Naast een dankwoord verklaarde hij dat de stad wil werken aan de ontsluiting van de Maagdentoren. Hierbij werd gedacht aan de aanleg van de weg van het station via de oude spoorwegberm tot de Maagdentoren en een korte verbinding tussen de toren en het centrum van Zichem.
Hierna werd de feestelijke zitting beëindigd met een babyborrel. Deze werd gesmaakt door de aanwezigen gezien het warme zomerse weer.
Al de aanwezigen kregen tot slot van de peter en de meter een doosje doopsuiker en een mooi geboortekaartje.
Het geheel eindigde op typische Zichemse enthousiaste warmbloedige eclatante wijze, een vuurwerk waardig.