Interpellatie aan minister Vanraes over
de studie over het ontwijken van registratierechten


Zoals we bij de begrotingsbesprekingen van de begrotingsaanpassing 2009 en de initiële begroting 2010 hebben kunnen vaststellen, heeft het gewest fel te lijden gehad – en lijdt zelfs nog steeds - onder de financiële en economische crisis. Het Gewest zag haar fiscale inkomsten uit de aankoop van onroerende goederen, de registratierechten, sterk dalen. Bovendien is het Gewest in vergelijking met de andere gewesten veel meer afhankelijk van haar eigen fiscale inkomsten; zij vertonen immers meer dan 80% van het totaal van de middelenbegroting. Dit maakt het Brussels Hoofdstedelijk Gewest het meest conjunctuur gevoelig van alle andere gewesten.

Tijdens de begrotingsbesprekingen zei de Minister evenwel dat de daling van de registratierechten niet enkel de schuld kon zijn van de dalende verkoop van onroerende goederen, maar dat er een vermoeden is dat er nieuwe fiscale technieken zijn opgedoken, waardoor er geen registratierechten voor het aangekochte onroerend goed zouden moeten betaald worden. Indien dit het geval blijkt te zijn, dan hebben we niet alleen een conjunctureel probleem aan onze inkomstenzijde, maar ook een structureel probleem.

Ondertussen is gebleken dat de vastgoedmarkt in 2009 in Brussel niet die spectaculaire duik heeft genomen dan men had gevreesd en dat ze redelijk goed stand heeft gehouden tegen de crisis. Uit een enquête bij de verschillende notariskantoren bleek dat eind 2008 en begin 2009 zowel de kopers als de verkopers een afwachtende houding hebben aangenomen. Maar vanaf april 2009 steeg het aantal kopers en daarmee ook het vertrouwen maand na maand. We zijn in ons land ook gespaard gebleven van forse prijsdaling, zoals in andere landen. Immers, onze markt is meer geregeld, onder meer door de hogere registratierechten, die een rem zetten op al te grote speculatie. Daarenboven is de wet bij ons strenger voor het toekennen van een hypothecaire leningen. Verder bleek uit die rondvraag dat na jaren van voortdurende stijging van de vastgoedprijzen er zich slechts een lichte daling in prijzen heeft afgetekend bij de verkoop van appartementen, woonhuizen, studio’s, enz. in Brussel. Het zou gaan over een lichte daling van 4,5% à 6,6%.

De resultaten van deze enquête doen vermoeden dat er achter de sterke daling van de registratierechten inderdaad meer zit dan alleen maar de economische crisis. De Minister heeft ons tijdens de begrotingsbesprekingen dan ook aangekondigd dat hij een studie over dit probleem zal vragen.

Daarom mijn volgende vragen aan u Minister:

  • Heeft de Minister reeds de aangekondigde studie besteld?
  • Beschikt de Minister al over de resultaten van deze studie? Zo nee, wanneer mogen we die verwachten?
  • Zo ja, kan de minister de resultaten dan meedelen en zeggen welke conclusies hij hieruit trekt?
  • Kan de Minister meedelen wat hij zal ondernemen, zodat het Gewest niet langer de nodige inkomsten uit registratierechten zal ontlopen?