Interpellatie aan de leden van het Verenigd College, Brigitte Grouwels en Evelyne Huytebroeck over de meerkost voor de Brusselse OCMW’s door het grote aantal asielzoekers


Aangezien de collectieve opvangstructuren voor asielzoekers bijzonder snel vol zitten, wordt een groot deel van hen rechtstreeks doorverwezen naar de OCMW’s. Een overbelasting van de OCMW’s is hierdoor onvermijdelijk, met alle gevolgen van dien; een algemene overbelasting van het personeel, grote hoeveelheden dossierwerk, enzovoort. Met name een aantal grote OCMW’s worden in het bijzonder getroffen (Brussel Stad, Schaarbeek, Sint-Jans-Molenbeek en Elsene), maar eveneens de kleinere blijven niet gespaard van dit fenomeen. Het lijkt erop dat dit veel extra werk met zich meegebracht heeft.
Daarenboven werd er, zoals u weet, een deadline gesteld met betrekking tot het indienen van een regularisatieaanvraag, namelijk 15 december 2009. Hartje winter dus, wat sowieso een bijzonder drukke periode betekent voor de OCMW’s. Een overrompeling was het onvermijdelijke gevolg.

  • Erkent u een significante stijging in het aantal aanvragen bij de Brusselse OCMW’s gedurende de laatste maanden, al dan niet ten gevolge van de uiterste datum voor de regularisatieaanvragen?
  • Kan u ons een inzicht geven in het aantal extra tijd en middelen dat aan de dossiers van de asielzoekers besteed wordt door de OCMW’s?
  • Dit probleem situeert zich officieel op federaal niveau, maar is in wezen grotendeels een ‘Brussels probleem’ geworden. Zijn er reeds afspraken gemaakt met het federale niveau omtrent de extra kosten die het grote aantal aanvragen van asielzoekers met zich meebrengt?