Opinie

De Kopenhagendoelstellingen: (sur)realisme troef…

04-02-2010


Realistische standpunten zijn niet per definitie gelijk aan populaire standpunten, integendeel. Dat is gebleken uit de reacties na de tussenkomst van Brussels parlementslid Brigitte De Pauw over de Kopenhagendoelstellingen voor het Brussels Gewest.

Zoals intussen alom bekend is, heeft men op de Top van Kopenhagen van december 2009 geen verdrag kunnen bereiken. Dat wil echter niet zeggen dat de besprekingen en de daaruit voortgekomen intentieverklaring als gebakken lucht omschreven dienen te worden.
Jammer genoeg lopen de meningen uiteen, en dit op alle niveau’s.

Op mondiaal vlak weigerde China om maatregelen te treffen die schadelijk zouden kunnen zijn voor hun economie. De Verenigde Staten reageerden hier op hun beurt op met een duidelijke “njet”: indien China zich niet engageert, zij evenmin.

Maar ook binnen de Europese Unie bestaat er onenigheid. De vooropgestelde doelen van een CO2-reductie van 20% tegen 2020, waarbij een reductie van 30% niet wordt uitgesloten indien er een wereldwijde consensus is, blijft de mainstream-visie. Enkel Polen en Italië pleiten voor een maximale reductie van 20% (en sluiten hierbij een 30%-norm volledig uit). Frankrijk en Groot-Brittannië ijveren echter voor een reductienorm van 30%, ongeacht een consensus op wereldvlak.

Op landelijk niveau tenslotte wil men het in België maar niet eens worden. Het federale en het Vlaamse niveau pleiten, in de algemene lijn van de EU, voor de invoering van een CO2-reductie van 20%, maar met een mogelijke optrekking tot 30% indien er aan de intussen gekende voorwaarde voldaan wordt. Brussel en Wallonië houden echter hardnekkig vast aan de 30%-norm. Een soort van blinde, onbesuisde ambitie? Daar lijkt het althans sterk op. Uiteraard maakt men zich populair bij het electoraat door grootse, “pro-milieu” standpunten in te nemen en te verdedigen, maar het behoud van tenminste een vleugje realisme in hun betoog zou geen overbodige luxe zijn. De bevoegde Waalse en Brusselse ministers –niet toevallig beiden Ecolo’ers- zouden hieromtrent beter een voorbeeld nemen aan hun collega’s van de andere niveau’s, waar er blijkbaar wel nog ruimte is voor enige vorm van gezond verstand en economisch inzicht. Het feit dat Ecolo in de Kamer de resolutie in kwestie mee heeft goedgekeurd, maakt het verhaal van ministers Huytebroeck en Nollet er evenmin beter op…

Voor alle duidelijkheid: de Brusselse CD&V-fractie staat vanzelfsprekend voor de volle 100% achter de invoering van de 30%-norm, indien er natuurlijk sprake zou zijn van een wereldwijde consensus. Nogmaals, het gaat hier op geen enkele manier over het ontlopen van een belangrijke verantwoordelijkheid, maar over het voeren van een coherent, verstandig en realistisch klimaatbeleid.

Om nog even terug te grijpen naar het –voorlopig- ontbreken van een wereldwijde consensus: een kritische lezer stelde dat de Europese Unie een voorbeeldfunctie heeft en de 30%-reductie integraal dient in te voeren. Dit zou een mobiliserend effect hebben op de andere landen. Het idee dat China en de VS zich plots zullen “bekeren” en een sterk engagement voor een CO2-reductie van 30% op zich zullen nemen omdat de EU dit doet, getuigt toch van enige naïviteit.


Brigitte DE PAUW
Brussels Volksvertegenwoordiger
Fractievoorzitter CD&V
Schepen Jette


Voor meer informatie: contacteer Brigitte De Pauw op nummer 0497/59-99-03

Laatste opiniestukken:

Verstandig groen - 04-02-2010

Slimme meters - ook in Brussel - 03-02-2010

Zoektocht naar werk - drempels wegnemen - 29-01-2010

Picqué onderneemt niets voor bijkomend pensioen contractuele ambtenaren - 28-01-2010

Brusselse nachtarbeiders slachtoffer van profileringsdrang Smet - 20-01-2010

Stations van de schande - 20-01-2010

Stop uw show in Kopenhagen, bestuur in Brussel - 15-12-2009

Brussel vooruit! - 06-12-2009

Witte Lintjescampagne tegen straffeloosheid van seksueel geweld - 20-11-2009

Brussel niet langer dopingparadijs - 12-11-2009

Huytebroeck heeft het licht gezien - 26-10-2009

Vredesweek, werken aan het klimaat, voor vrede - 25-09-2009

Brussel, stad van mijn dromen - 18-08-2009

Brusselaars moeten hun dak dicht houden - 06-03-2009

1 op 16 voor Smet: De Pauw buist Smet voor realisatie fietsroutes - 11-02-2009

Renovatie Brusselse zwembaden verloopt moeizaam - 12-01-2009

Vijf boa-metrostellen MOETEN besteld worden in 2009! - 29-11-2008

Moet het Belgisch amateurvoetbal gesplitst worden? Ja, maar... - 20-11-2008

De maximumfactuur in de Jetse gemeentescholen - 20-10-2008

Immo Dupuis: De Pauw pleit voor doordachte aanpak woningcrisis - 15-10-2008

Te hoge subsidie voor zonnepanelen in het Brussels Gewest - 08-08-2008

Meer borstkanker in het Brussels Gewest dan in andere gewesten - 23-07-2008

Brusselse sportclubs tussen hamer en aambeeld - 15-07-2008